GenelSıhhi Tesisat ve Standartları Nedir?

Mart 19, 2022by Tunç Kısa0
https://mlwxlyvf968s.i.optimole.com/I34icek.VTO5~3a8da/w:auto/h:auto/q:auto/https://www.altuncumuhendislik.com/wp-content/uploads/2021/04/Blog.jpeg

Sıhhi tesisat ve standartları Nedir?

 

Sıhhi tesisat, temiz suyun sağlıklı bir şekilde daire veya iş yerlerine temini ile  depolanması, ısıtılması, yumuşatılması, basınçlandırılması ve dağıtımı,pis suyun atılması, atık suyun arıtılması, yağmur suyu tahliyesi ve yangın söndürme konularını içerir.

Dolayısıyla sıhhi tesisat kavramı yapıların temiz su ve pis su tesisatlarının tamamını kapsar.

Sıhhi tesisat sistemi insan sağlığını doğrudan ilgilendirdiğinden, sistemin bir bütün olarak belirli standartlara sahip olması gerekir.Bu standartları kısaca özetlemek gerekirse:

– Tesisatta ki temiz suyun başka  bir sıvı ile karışmadan daire veya işyerlerine ulaşması,

– Aygıtların sayısına göre suyun miktar ve basıncının ayarlanması,

– Pis suların insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde kanalizasyon sistemine aktarılması,

–Tesisata döşenecek boruların kalite standartlarına uygun olarak seçilmesi ve sistemin esnemelerde zarar görmemesi,

– Pis su tesisatındaki boruların  hava, gaz ve suyu sızdırmaması, tesisatta ki koku ve böceklerin binaya geçmemesi  temel standartlar olarak söylenebilir.

Sıhhi tesisat Önemi

Temiz su tesisatı bina içerisinde su kullanımı için 25 mm boru ile döşenir. Pis su tesisatında ise, bina içerisinde kullanılan suyu kanalizasyona iletmek için daire sayısının çokluğuna göre 100‟lük 125‟lik 150″lik 200‟lük 250‟lik boru çapları ile döşenir. Sıhhi tesisat bir altyapı olduğu için ehliyetli kişiler tarafından yapılması önemlidir. Sonradan çıkacak bir su kaçağı sebebiyle binanız hasar görebilir, bu tür mağduriyetler oldukça da fazladır.

Çağdaş dünyamızda insanların daha sağlıklı, güvenli, konforlu ve ekonomik bir şekilde yaşaması ve çağdaş yapılara sahip olmasında hiç şüphesiz ki tesisat mühendisliğinin önemi büyüktür. Her gün kendini yenileyen ve geliştiren önemli bir uzmanlık alanıdır. Yapının sıhhi tesisat projelerinin ön hazırlığında, mimari projeler üzerinde mimarlar ile birlikte boru geçiş yerleri ve cihaz yerleşimi konularında çalışmalar yapılmalıdır. Modern bir sıhhi tesisat sisteminin oluşması için aşağıdakiler sıralanabilir:

Temiz su sağlanması

– Yapı sakinlerine güvenilir bir temiz su sağlanması ve bu suya herhangi bir sıvının karışmasının önlenmesidir.
– Aygıt sayısı, sağlanan suyun miktar ve basınç yönünden uygun bir sistem kurulması, gerekli hallerde suyun depolanmasıdır.
– Pis su drenaj sisteminin tıkanma ve kirlenmelerden, katı madde birikimlerinden uygun bir bakımla korunmasının sağlanmasıdır.
– Kabul edilebilir bir tesisat ömrü için uygun boru ve donatım malzemelerinin seçilmesidir.
– Temiz su ve pis su sistemlerinde uygun ayırma, yalıtım ve havalandırmanın sağlanmasıdır.

Edremit Körfezi Altuncu Mühendislik 

 

Mesaj Bırakın

Mail adresiniz kayıtlı değil. Required fields are marked *

Call Now ButtonÜcretsiz Keşif İçin Arayın